Sdílej

26. 9. 2023 - Evropská komise schválila aktualizovaný Národní plán obnovy

Evropská komise (EK) odsouhlasila aktualizaci Národního plánu obnovy (NPO). Na pracovní cestě do Prahy jej předala premiérovi Petru Fialovi předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Po schválení EK musí být NPO schválen také Radou EU, což je naplánováno na říjen. Výsledkem bude nové Prováděcí rozhodnutí Rady, tedy právně závazný dokument, který bude obsahovat podrobné milníky a cíle včetně termínů plnění. 


 „S radostí oznamuji, že jsme schválili revidovaný plán obnovy a odolnosti ČR, včetně nové kapitoly REPowerEU,“ říká předsedkyně EK Usula von der Leyenová a dodává: „Revidovaný plán přináší Česku dodatečné finanční prostředky ve výši 2,2 miliardy euro. To zahrnuje 736 milionů euro v rámci REPowerEU na reformy a investice do silnější elektrické sítě, více obnovitelné energie, energetické účinnosti, čisté mobility a, což je velmi důležité, dovedností potřebných k podpoře českého průmyslu a úspěchu v zelené transformaci. Evropská komise bude Česko i nadále podporovat.“ 


„Jsem rád, že Evropská komise plán schválila, proces vyjednávání trval několik měsíců. Nový NPO upravuje původní cíle, navyšuje grantové části a nově přichází s částí úvěrovou. Aktualizovaný plán přináší dodatečné investice a reformy do digitální a zelené transformace, proto se původní finanční podpora navyšuje o zhruba 50 miliard korun. Díky tomu budeme mít více prostředků například na modernizaci naší energetiky," říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.


Jedním z hlavních cílů nové podoby NPO je pomoc s celkovou energetickou transformací ČR. Jeho součástí jsou však i další opatření za účelem pomoci občanům. Jedná se například o reformu v oblasti dostupného bydlení, posílení kybernetické bezpečnosti či rozvoj informační systémů a digitálních služeb v sociální oblasti. 


Kromě tradiční grantové části využije ČR nově i půjčku z Nástroje pro oživení a odolnost, a to ve výši 19,4 mld. Kč. Půjčka je poskytována za výhodných podmínek, s nižší úrokovou sazbou, než by si nyní půjčovala ČR sama, a s desetiletým odkladem splátek jistiny. 


Více informací v TZ EK a v TZ MPO

Sdílej

© 2023 Národní plán obnovy www.planobnovycr.cz

Financováno Evropskou unií